Keine Artikel
Bestellen Sie noch für 5 000 Kč und bezahlen Sie im Voraus (Banküberweisung, Kreditkarte) und der Versand wird gratis sein.
Bestellen Sie noch für 5 000,00 Kč und bezahlen Sie im Voraus (Banküberweisung, Kreditkarte) und der Versand wird gratis sein.
Naším cílem je co největší spokojenost zákazníka. Dovolujeme si Vás proto upozornit na několik skutečností a poradit Vám, jak se zakoupenou obuví zacházet. Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh, velikost a šíře obuvi přesně odpovídali Vašim potřebám. Délka vnitřního prostoru (velikost) má být delší než délka chodidla, prsty by se neměly v žádném případě dotýkat vnitřní strany špice obuvi. Nevhodně zvolený druh obuvi, velikost, šíře nebo tvar obuvi nemůže být důvodem k pozdější reklamaci. Nezapomeňte vzít v úvahu účel užití, provedení, materiálové složení a způsob ošetřování obuvi. Pouze obuv dobře zvolená z hlediska funkčního, sortimentního a velikostního je předpokladem naplnění užitné hodnoty a účelu obuvi. Novou obuv noste zpočátku jen kratší dobu, aby se přizpůsobila tvaru Vašich nohou. Po celou dobu užívání věnujte maximální pozornost všem základním pravidlům používání a ošetřování obuvi. Zvláště je nutné předcházet všem faktorům nepříznivě ovlivňujícím plnou funkčnost a životnost obuvi, jako např. vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme užívat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, praní obuvi v pračce, atd. Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost.
Účelovost obuvi. Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Berte tedy prosím při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat.
Společenská obuv je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.
Vycházková obuv je obuv k nošení po místních komunikacích, popř. v mírně upraveném přírodním prostředí (parky, polní nebo lesní cesty, atd.). Rozlišujeme letní vycházkovou obuv (lehká, vzdušná obuv), celoroční vycházkovou obuv (obuv s konstrukcí přizpůsobenou nošení v různých klimatických podmínkách) a zimní vycházkovou obuv (obuv s vysokou úrovní tepelně-izolačních vlastností, podešev zpravidla s protiskluzovým dezénem).
Rekreační obuv (obuv pro volný čas) je obuv k nošení při sportovně-rekreačních a sportovně-vycházkových příležitostech.
Sportovní obuv je obuv pro provozování různých sportovních aktivit. Svou konstrukcí odpovídá požadavkům příslušného druhu sportu, proto je nutné ji používat pouze k tomuto sportu.
Domácí obuv je lehká obuv jednoduché konstrukce, určená k nošení v interiéru.
Výrobní způsob. Další hledisko výrazně ovlivňující funkci a údržbu obuvi je výrobní způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem.
Obuv lepená je nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, event. opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi, či při sušení obuvi u přímého zdroje tepla (topení, kamna, oheň, přímý sluneční žár, apod.). Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).
Obuv flexiblová – obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je dána skutečností, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku, bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou této obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je dána právě přišitím svršku ke spodku, při kterém je vrchový materiál perforován šitím. Při použití za vlhka doporučujeme obuv naimpregnovat včetně šití spojující svršek a podešev. Do flexiblové obuvi pronikne vlhkost vždy rychleji než je tomu u ostatních výrobních způsobů.
Obuv s přímo tvářeným spodkem – spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním.
Pro vyšší životnost doporučujeme řídit se následujícími radami:
- Při nazouvání obuvi (zejména uzavřeného střihu) používejte obouvací lžíci.
- Při nazouvání i vyzouvání obuvi rozepínejte funkční spony a rozšněrovávejte tkaničky.
- Obuv zouvejte rukou, nikoli špičkou boty o patu.
- Po vyzutí doporučujeme obuv napnout na napínáky odpovídající velikosti.
- Zejména v deštivém počasí střídejte obuv častěji.
- Obuv je nutné nechat po každém použití důkladně vyschnout a vyvětrat (i s vyjmutou vkládací stélkou). Už po krátkém použití totiž dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou (používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení, zvláště stélek a podšívek).
- Zdraví nohou prospívá každodenní výměna ponožek a patřičná hygiena.
- Usňová obuv, obuv z broušených usní, syntetických materiálů a textilu není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti – vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti. Jediným druhem obuvi, který odolává působení vody bez negativních změn, je celoplastová nebo celopryžová obuv – holínky.
- Potahy podpatků a podešví doporučujeme také ošetřovat přípravky podle druhu materiálu potahu.
- Obuv před prvním použitím naimpregnujte! Další impregnaci a ošetřování provádějte vždy podle potřeby.
- Vyvarujte se promáčení obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi.
- Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte při pokojové teplotě mimo dosah zdroje zvýšené teploty (pozor - již při teplotě nad 50°C dochází k poškození obuvi)!
- Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení obuvi do jisté míry pouštět barvu.
- Nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň.
- Textilní ani jinou obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce.
- Včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví, příp. podrážek, vkládacích či vlepovacích stélek nebo šněrovadel zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi. Toto případné poškození pak nemůže být důvodem k reklamaci!
- Na údržbu obuvi nikdy nepoužívejtechemické prostředky jako např. toluen, aceton, benzín, Savo apod.!
- V zimním období chraňte obuv vhodnou impregnací před posypovými materiály, které mají velmi negativní vliv na vzhled obuvi, narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt skvrn.
- Většina běžných podešví není odolná proti působení benzínu, nafty, ředidel apod. (na toto je třeba myslet např. při tankování paliva).
- Při používání obuvi k řízení motorových vozidel dochází k rychlejšímu opotřebení patníků, podpatků, celé patní části a nášlapné části podešve v přední části obuvi! Doporučujeme se na řízení vozidla přezouvat do obuvi, u které Vám již tyto poškození nebudou vadit.
ÚDRŽBA A OŠETŘOVÁNÍ OBUVI
Všechny ošetřující přípravky nanášejte vždy na vyčištěnou a suchou obuv!
1) Hladká useň – je useň s jemně strukturovaným povrchem. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. K odstranění zbytků starých krémů a nečistot z hloubky usně použijte pěny ve sprejích pro tento druh usní. Poté naneste na obuv tenkou vrstvu vhodného krému požadovaného odstínu a vyleštěte. Vyvarujte se častého používání samolešticích prostředků – vždy dávejte přednost krému.
2) Nubuk, velur (semiš) – je useň broušená po líci nebo po rubu. Po vyzutí obuv zbavte bláta a prachu kartáčem, tak aby nedošlo k vydírání vlasu. Různé skvrny a nečistoty odstraňte speciálními gumovými kartáčky nebo čistící pěnou ve spreji pro tento druh usní. Na očištěnou a suchou obuv naneste ošetřující přípravek pro tento druh usní v bezbarvém provedení, nebo v příslušném barevném odstínu. Po zaschnutí vyčešte vlas na svršku zlehka gumovým kartáčkem. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě a nečistotám. Tyto usně nikdy nekrémujte.
3) Laková useň – useň s hladkým lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty z povrchu opatrně odstraňujte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem či sprejem na lakové usně.
4) Povrstvená useň – useň, která má na povrchu nanesenou či připojenou vrstvu fólie nebo plastu. Tento materiál otřete vlhkým hadříkem (třeba i s přídavkem neagresivního saponátu) a utřete do sucha, případně používejte prostředky určené k ošetření syntetických materiálů.
5) Maštěné (tukové) usně (pull-up, crazy horse apod.) - charakteristickou vlastností většiny těchto usní je to, že během používání se jejich vzhled „vyvíjí“. Lícové vrstvy se stírají nebo mění barvu, v místech ohybů a vrásek vystupuje kontrastní barva, obuv získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Tyto změny jsou žádoucí, v žádném případě se nejedná o projev vady. Tyto usně ošetřujte speciálními krémy s vyšším obsahem tuků, ty useň vyživí a částečně srovnají barevný odstín (u většiny tukových usní dojde ke ztmavnutí odstínu - pokud tomuto chcete zabránit, použijte impregnační sprej).
6) Ostatní usně – existuje celá řada dalších usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Svršky z těchto usní jsou náchylné na ušpinění a mechanické poškození. Nedoporučujeme je krémovat (mohlo by dojít ke změně vzhledu obuvi). K ošetření používejte speciální čistící pěny a bezbarvé impregnační spreje.
7) High-tech materiály (stretch, nappa-stretch apod.) – čistí se měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě (max. 30°C). Nepoužívejte krémy ani leštidla, pouze speciální přípravky na stretchové materiály.
8) Syntetické materiály (plasty, koženky, poromery apod.) – tyto materiály jsou velmi nenáročné na údržbu. Omývejte je vlhkým hadříkem (třeba i s přídavkem neagresivního saponátu) a utřete do sucha. K důkladnějšímu vyčištění svrchního materiálu použijte čistící pěnu ve spreji pro hladké usně.
9) Pryž – obuv umývejte vlhkým hadříkem s přídavkem neagresivního saponátu a vytřete do sucha.
10) Textil – ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími přípravky na textil. Doporučujeme použít impregnační spreje, které oživí barvy a zamezí ušpinění.
11) Spodková useň – je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Usňové podešve ošetřujte vhodným prostředkem, který dodá materiálu vláčnost, zvyšuje odolnost proti oděru a protiskluznost. Pokud se rozhodnete používat obuv s usňovou podešví pro běžné nošení i mimo interiér, je nutné ji vhodným způsobem podrazit a snížit tak možnost jejího nadměrného opotřebení nebo poškození. I takto upravenou obuv však v žádném případě nedoporučujeme používat ve vlhkém prostředí.
12) Vodonepropustná membrána – speciální materiály tohoto druhu zajišťují vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. nejznámější z těchto materiálů GORE-TEX® a SympaTex®). Po uschnutí obuv vyčistěte a ošetřete podle druhu vrchního materiálu a naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem. Na tuto obuv používejte pouze přípravky, které doporučují výrobci membrán.
13) Vysoce módní obuv – obuv pro krátkodobé příležitostní nošení s omezenou životností. Výjimečného vzhledu obuvi je dosaženo porušením obvyklých konstrukčních zásad, použitím velmi neobvyklých materiálů a netypických výrobních technologií. Na vysoce módní obuv se nevztahují žádné požadavky (viz. prEN ISO 19952).
Níže uvádíme přehled piktogramů a základních materiálů používaných na jednotlivé části obuvi. Tyto piktogramy Vám usnadní orientaci v materiálovém složení obuvi.